10 pytań i odpowiedzi dotyczących wyboru zaproszeń ślubnych
Wręczanie zaproszeń ślubnych jest jedną z tradycji obowiązujących w naszym kraju od lat. Wydawać by się mogło, że w porównaniu do innych wyborów, dotyczących wymarzonej uroczystości, ten będzie dość łatwy. Nic bardziej mylnego! Ilość produktów na rynku jest tak duża, że bardzo trudno zdecydować się na jeden konkretny. W celu ułatwienia Wam wyboru odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania związane z zaproszeniami ślubnymi.

  1. Save the date – co to takiego i czy warto wysyłać?

To nic innego jak informacja wysyłana gościom z dużym wyprzedzeniem, nawet rocznym, by mogli dostosować swoje plany do daty naszej uroczystości. Może być zarówno w wersji papierowej, jak i mailowej. Mimo, że nie zawiera żadnych szczegółowych informacji, jak godzina czy miejsce, kolorem i wzorem powinna pasować do papeterii, którą wykorzystamy w późniejszym czasie na naszym przyjęciu.

Według nas zdecydowanie warto wysyłać save the date!

  1. Kiedy zamówić zaproszenia ślubne?

Zaproszenia ślubne powinno się zamówić najpóźniej 3-4 miesiące przed dniem uroczystości. Jednak warto to zrobić nawet pół roku wcześniej, żeby uniknąć stresu w razie jakichkolwiek komplikacji. Jeśli planujemy indywidualny projekt zaproszeń zarezerwujmy jeszcze więcej czasu.

  1. Jaki wzór zaproszenia wybrać?

To jest właśnie to najtrudniejsze pytanie! Jak wiadomo gusta są różne i każdemu podoba się co innego. Jak zatem zdecydować się na konkretny wzór? Należy pamiętać, że zaproszenie jest pierwszym elementem uroczystości, jaki pokażemy gościom. Dlatego powinno ono wprowadzić rodzinę i znajomych w styl i klimat wesela. Niech nawiązuje do motywu lub koloru przewodniego przyjęcia, a co za tym idzie do upodobań Pary Młodej. Później dobrze jest dobrać pozostałe elementy, jak winietki, księga gości itp., do wzoru zaproszeń.

  1. Czy jest sens zamawiać próbki zaproszeń?

Często w realu zaproszenia wyglądają inaczej niż na monitorze komputera. Zatem jeśli nie mamy sprawdzonej drukarni, której możemy zaufać w kwestii jakości, warto poprosić o przesłanie próbek zaproszeń. Pomoże to na pewno w podjęciu ostatecznej decyzji.

  1. A może zrobić zaproszenia samemu?

Jeśli mamy bardzo dużo wolnego czasu i posiadamy zdolności manualne lub graficzne, to możemy spróbować zrobić zaproszenia samodzielnie. Natomiast wybór na rynku jest tak ogromny, że chyba nie ma to większego sensu. Jest też trochę ryzykowne. Chyba że po prostu lubimy robić takie rzeczy, to oczywiście warto. Takie własnoręcznie robione zaproszenia, w które włożymy swoje serce, na pewno zostaną docenione przez gości.

  1. Co powinno znajdować się w treści zaproszeń?

Na przedniej stronie standardowo znajdują się imiona Pary Młodej oraz data ślubu. Natomiast elementy obowiązkowe w środku to: godzina i miejsce ślubu oraz wesela, a także imiona i nazwiska zaproszonych gości. Dodatkowo możemy zamieścić jakąś sentencję oraz prośbę o potwierdzenie przybycia z danymi kontaktowymi.

  1. Czy nazwiska na zaproszeniach powinno się odmieniać?

Według zasad języka polskiego jak najbardziej tak! Nieodmienianie nazwisk uważane jest za duży błąd. Jednakże zasad z tym związanych jest sporo. W związku z tym postaramy się stworzyć oddzielny artykuł wyczerpujący ten temat.

  1. Czy wypisywać zaproszenia ręcznie?

Na pewno zaproszenie wypisane ręcznie jest bardziej eleganckie. Oczywiście pod warunkiem, że jest wypisane ładnie i starannie. Jednakże spotykamy się z tym już coraz rzadziej. Większość Par Młodych zamawia personalizowane zaproszenia, gdyż nie chce bądź nie ma czasu bawić się w wypisywanie. Radzimy jednak zamówić dodatkowo kilka zamówień in blanco na wypadek pomyłki w druku bądź chęci zaproszenia dodatkowych gości.

  1. Czy wypada w zaproszeniu pisać o prośbach „zamiast kwiatów„ i prezentach?

Teoretycznie nie powinno się tego robić. Można natomiast spróbować obejść tę zasadę. Wystarczy napisać to na dodatkowej karteczce i włożyć do zaproszenia.

  1. Jakie są ceny zaproszeń?

Ceny zaproszeń zależą oczywiście od rodzaju papieru, druku, projektu i elementów dodatkowych. Zaczynają się już od złotówki, a kończą na kilkunastu złotych.

Jak widać wybór zaproszeń nie jest wcale taki prosty. Należy przy tym zwrócić uwagę na wiele szczegółów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Wam zadanie. A zapraszanie gości będzie miłym wstępem do Waszej uroczystości, a nie przykrym obowiązkiem.