10 zwyczajów ślubnych, które przetrwały do dziś

Zwyczajów związanych ze ślubem i weselem jest niewątpliwie bardzo dużo. Niektóre z nich powoli tracą na popularności. Jednak mimo organizowania coraz bardziej nowoczesnych przyjęć, wiele Par Młodych nie wyobraża sobie najważniejszego dnia w życiu bez tradycyjnych obrzędów. Poniżej najpopularniejsze z nich.

Błogosławieństwo rodziców

Odbywa się zazwyczaj w domu Panny Młodej, gdzie zbiera się najbliższa rodzina i świadkowie. Rodzice mówią coś od serca do swoich dzieci, które za chwilę staną na ślubnym kobiercu, kropią je wodą święconą i dają do pocałowania krzyż. Jest to bardzo podniosły moment, dlatego ciężko powstrzymać łzy wzruszenia. Zawsze największy problem mają z tym mamy 😉

Bramki weselne

Ten zwyczaj spotyka się już coraz rzadziej, głównie na wsiach i w małych miejscowościach. Są dwa rodzaje bramek. Pierwszy to te robione przez sąsiadów lub dalszych znajomych, żeby Pan Młody mógł dojechać do domu ukochanej lub Para Młoda do kościoła. Drugi to te organizowane przez braci lub najbliższą rodzinę Panny Młodej, żeby narzeczony mógł wykupić swoją wybrankę. W obu przypadkach wystarczy poczęstować sprawców zamieszania alkoholem weselnym i ewentualnie wykonać jakieś małe zadanie, żeby zostać przepuszczonym przez bramkę. Jeśli biorą w niej udział dzieci, dobrze mieć dla nich jakieś słodkości.

Sypanie ryżem

Obecnie, częściej niż ryżem, Para Młoda wychodząca z kościoła jest obsypywana płatkami kwiatów z rożków lub tub, albo drobnymi pieniędzmi. Można spotkać również wystrzeliwanie konfetti lub puszczanie baniek mydlanych. Zwyczaj ten ma zapewnić Nowożeńcom dostatnie życie i szczęście.

Witanie chlebem i solą

Po przybyciu na sale weselną Para Młoda jest witana przez rodziców lub gospodarzy sali chlebem i solą. Dodatkowo dostaje dwa kieliszki, jeden z wódką, drugi z wodą. Małżonkowie muszą wypić do dna bez względu na co trafią. Następnie kieliszkami rzuca się przez ramię, aby się stłukły. Według tradycji, ilość odłamków wskazuje na liczbę lat, którą para spędzi razem. Wszystko to ma zapewnić szczęście, bogactwo i trwałość związku.

Przenoszenie przez próg

Pan Młody powinien przenieść świeżo poślubioną kobietę przez próg. Robi to w celu uniknięcia ewentualnego potknięcia się przez Panią Młodą, co podobno przynosi pecha. Inne źródła donoszą również, że przenoszenie przez próg ma uchronić małżonkę przed duchami, które mogą czyhać za progiem.

Toasty

Obecnie pierwszy toast jest wznoszony zazwyczaj przez zespół lub wodzireja zaraz po wejściu na salę, gdy goście dostają szampana. Niestety już coraz rzadziej na przyjęciach wygłasza się przemówienia. Według zasad savoir vivre jako pierwszy powinien zrobić to ojciec Panny Młodej, który wita Parę Młodą i gości na sali oraz zięcia w rodzinie. Następnie przemawia ojciec Pana Młodego, który oficjalnie przyjmuje synową do rodziny i życzy gościom udanej zabawy. Kolejne toasty mogą wznosić seniorzy rodu, Para Młoda lub świadkowie. A później już w zasadzie każdy gość, który ma na to ochotę.

Pierwszy taniec

Para Młoda swoim tańcem obowiązkowo rozpoczyna część taneczną przyjęcia. Kiedyś tańczyło się poloneza, a obecnie są to najczęściej walce, ale też rumba, salsa, a nawet hip-hop. Nie ma reguł co do wyboru stylu tańca, ani utworu. Popularne stało się przygotowanie konkretnego układu tanecznego przez Parę Młodą na specjalnym kursie. Jest to na pewno bardzo efektowne, niestety też bardzo stresujące.

Oczepiny

Odbywają się zazwyczaj koło północy. Polegają na różnych zabawach, w których biorą udział goście weselni i Para Młoda. Obowiązkowe elementy to oczywiście wybieranie Nowej Pary Młodej przez rzucanie welonem/bukietem i muchą oraz wykup butów, które goście zabierają Nowożeńcom. Zabaw może być więcej, ale nie ma co przesadzać z ilością, żeby nie zanudzać gości, którzy nie biorą w nich udziału.

Jedzenie tortu

Wspólne krojenie tortu to tradycja, która ma zapewnić Nowożeńcom szczęśliwe i słodkie życie. Zazwyczaj podaje się go po oczepinach, ale ostatnio coraz częściej jest serwowany jako deser zaraz po obiedzie/kolacji. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że nie ma obawy, że nie wszyscy goście doczekają do tortu.

Podziękowania dla Rodziców

Para Młoda w trakcie wesela oficjalnie dziękuje swoim Rodzicom za trud włożony w wychowanie i troskę oraz za pomoc w zorganizowaniu wesela. Wręcza również kwiaty i upominki, a później Nowożeńcy z Rodzicami tańczą do wcześniej wybranego utworu. Jest to miły i wzruszający gest zarówno dla Młodych, jak również dla ich Rodziców.

Jak widać, zwyczajów weselnych jest naprawdę wiele. Różnią się one w zależności od regionu kraju, ale ich celem zawsze jest zapewnienie szczęścia Młodej Parze oraz dobrej zabawy gościom. Podtrzymywanie bądź rezygnacja z tradycji weselnych, to oczywiście kwestia wyboru Nowożeńców, ale myślę, że chociaż niektóre z nich warto kultywować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.