Baby shower – co to jest? Czy warto je organizować?

Baby shower to impreza, która obok halloween i walentynek przywędrowała do nas z zachodu. Początkowo najbardziej popularna była wśród celebrytek, ale obecnie coraz częściej organizowana jest również przez pozostałe kobiety, zazwyczaj pochodzące z dużych miastach. Skąd wzięła się nazwa baby shower? W dokładnym tłumaczeniu oznacza prysznic dziecka. Dlatego też może być nieco myląca. Generalnie chodzi o deszcz prezentów, którymi jest obdarowywana przyszła mama podczas ‘babskiego’ spotkania w ostatnim trymestrze ciąży. W Polsce używa się również nazwy ‘bociankowe’. Chyba nie trzeba wyjaśniać dlaczego 🙂

Kto powinien uczestniczyć w przyjęciu i zająć się jego organizacją?

Baby shower zazwyczaj jest prezentem od koleżanek, sióstr i kuzynek przyszłej mamy. Z inicjatywą organizacji powinna wyjść jej najbliższa przyjaciółka. Jeśli wie na pewno, że ciężarna ucieszy się z takiej imprezy, można zrobić to w formie niespodzianki. Natomiast jeśli nie ma takiej pewności, lepiej zapytać wprost, bo nie wszystkie kobiety są zwolenniczkami tego typu pomysłów. Gdy koleżanki nie wpadną na pomysł zaplanowania takiego spotkania, a przyszła mama chciałaby je mieć, może zlecić organizację firmie eventowej lub sama je zainicjować. Nie ma w tym nic niestosownego.

O czym nie można zapomnieć?

Oczywiście o odpowiednich dekoracjach! Jeśli znana jest płeć dziecka mogą być one bardziej dziewczęce lub chłopięce. Jeśli nie, kolory wybieramy uniwersalne lub mieszane. W internecie znajdziemy mnóstwo przepięknych girland, balonów, kubków i talerzyków jednorazowych oraz różnych innych akcesoriów. Z pewności nadadzą one imprezie niepowtarzalny klimat i charakter. Kolejną rzeczą, która powinna się pojawić, jest tematyczny tort i inne przekąski. Można również pokusić się o alkohol. Oczywiście bezprocentowy. Bez większego problemu znajdziemy szampana, piwo, a nawet wino bezalkoholowe, którymi wzniesiemy toast za zdrowie maluszka.

Jakimi prezentami najczęściej obdarowywana jest przyszła mama?

Prezentami są najczęściej elementy wyprawki dla noworodka lub akcesoria, które przydadzą się rodzicom po narodzinach dziecka. Dobrze jest podpytać czego jeszcze im brakuje, żeby nie powielać rzeczy, które udało się już zgromadzić. Miłą niespodzianką będzie również upominek skierowany tylko do mamy, np. voucher do kosmetyczki lub kina, który umili jej oczekiwanie na przyjście dziecka na świat lub da chwilę relaksu po narodzinach (jeśli oczywiście dzidziuś pozwoli 🙂 ). Część prezentów można wykonać samodzielnie. Najpopularniejszy z nich to tort z pieluszek, które później będzie można wykorzystać.

Jakich zabaw nie powinno zabraknąć?

Samo spotkanie z koleżankami i ploteczki będą na pewno sporą rozrywką dla ciężarnej. Nie można jednak zapomnieć o wymyśleniu kilku śmiesznych zabaw, które utrwalą w pamięci ten wyjątkowy wieczór. Najpopularniejsze z nich to szacowanie rozmiarów brzuszka ciężarnej za pomocą wstążki oraz malowanie go, test na mamę (przewijanie lalki itp.), a także różne zabawy z wyborem imienia oraz pytania związane z okresem dzieciństwa uczestniczek wydarzenia.

Czy warto w ogóle organizować baby shower?

Niektóre kobiety są temu przeciwne, gdyż nie chcą zapeszać szczęśliwego przyjścia dziecka na świat i uważają baby shower za kolejną komercyjną imprezę zza oceanu. Pewnie jest w tym trochę racji. Ale może jest to też dobry pretekst do spotkania z koleżankami w ostatnich chwilach przed pojawieniem się bobasa? Wiadomo, że później może być z tym ciężko, więc chyba warto wykorzystać tę okazję na relaks i oderwanie się od ciągłego zastanawiania czy wszystko przed narodzinami zostało już dopięte na ostatni guzik. Należy oczywiście pamiętać, że każda kobieta może mieć własne zdanie na ten temat i najważniejsze, żeby je uszanować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.