Co mówi o Tobie wiązanka ślubna?
Aby wykreować najpiękniejszy dzień naszego życia, musimy wcześniej dokonać wielu wyborów, które doprowadzą nas do tego jak ten dzień będzie wyglądał. Zaczynamy oczywiście od wyboru partnera😉, następnie decydujemy się na miejsce oraz datę ślubu, a potem po kolei odnajdujemy swoje wymarzone dekoracje ślubne. Jedna z decyzji dotyczy wyglądu naszej wiązanki ślubnej, jej kształtu, koloru oraz ewentualnych dodatków. Dobór odpowiednich kwiatów do naszego bukietu, może ułatwić nam znajomość ich symboliki. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Wam zdecydować się ostatecznie na wygląd Waszej wiązanki!

 

Symbolika kwiatów zrodziła się już w epoce wiktoriańskiej. Wynikała ona częściowo z ich kształtu przypominającego jakiś przedmiot, natomiast dla części kwiatów była mocno uzależniona od ich koloru. W czasach powściągliwości w wyrażaniu uczuć, kochankowie przekazywali sobie to, co czują, poprzez wręczenie kwiatu z ukrytą w jego symbolice wiadomością.

Mowa kwiatów znajduje swoje odwzorowanie również dziś. Staromodna etykieta ślubna – często nadal praktykowana – wymaga, aby to Pan Młody kupił oraz w dniu ślubu wręczył bukiet Pannie Młodej, pokazując jej tym samym swoją percepcję jej osoby poprzez odpowiedni dobór kwiatów.

Jeżeli chcesz, aby wybór kwiatów do Twojego bukietu nie był przypadkowy lub zgodnie z tradycją chcesz przekazać swojej wybrance to, co do niej czujesz w inny sposób niż słowami, zapraszamy do poniższego przewodnika. Zdecyduj, które kwiaty najbardziej oddadzą to, co chcesz wyrazić i nasycą Twoje przyjęcie nutką tajemniczości. Miłego wybierania!

 

Anemon, zawilec

Reprezentuje „oczekiwanie”, które wydaje się pasować do wydarzenia symbolizującego wspólną przyszłość. Inne interpretacje obejmują szczęście i ochronę przed złem.

Anemon

Cantedeskia, kalia, kalla

Delikatnie pachnące kalie wskazują na „wspaniałą urodę” osoby, która je otrzyma.

Kalia, kalla

Cynia

Wskazują na trwałe przywiązanie oraz wieczną pamięć o nieobecnych.

Cynia

Frezja

Kiedyś oznaczała zaufanie, dzisiaj natomiast świadczy o niewinności, troskliwości i przyjaźni. Uważajmy jednak z używaniem ich w dużych ilościach oraz na stołach, gdyż mają dość mocny zapach, który może przeszkadzać gościom w trakcie jedzenia.

Frezja

Gardenia

Reprezentuje czystość i radość, czyli elementy silnie wiążące się z weselem, co może być spowodowane przez ich zapach, który jest ponoć odurzający😉.

Gardenia wiązanka

Gipsówka

Kiedyś znana jako „oddech dziecka”, stała się symbolem nieśmiertelnej, wiecznej miłości między partnerami.

Gipsówka wiązanka

Irys

Występujące zwykle w kolorze niebieskim, fioletowym lub białym, podziwiane przez starożytnych Greków i Egipcjan, symbolizują wiarę i mądrość.

Irysy wiązanka

Jeżówka purpurowa

Symbolizuje „siłę”.

Jezowka wiazanka

Konwalia

Jej świeży i radosny zapach wskazuje na szczęście małżeńskie.

Wiązanka

Lilia

Pasuje do wszystkiego co królewskie, symbolizując majestat, prawdę i honor.

Lilia wiązanka

Peonia

Reprezentuje miłość, szczęście i ambicję.

Peonia wiązanka

Róża

To chyba najczęściej wybierane kwiaty weselne i nie ma się co dziwić, gdyż czerwone róże są symbolem romansu, miłości i piękna. Pamiętajmy tylko, aby kwiaty użyte do bukietu nie miały kolców! To rodzaj kwiatka, którego odpowiedni przekaz zależy od jego koloru.

Róża wiązanka

Słonecznik

Oznacza uwielbienie i lojalność, a jego kolor stanowi idealny dodatek do ślubu w stylu rustykalnym.

Słonecznik wiązanka

Stokrotka

Wskazuje na „niewinność” obdarowanej osoby.

Stokrotka wiązanka

Storczyk

Symbol piękna, a także miłości, wyrafinowania i płodności.

Storczyk wiązanka

Tulipan

To kwiat, który w zależności od koloru znaczy zupełnie coś innego, np. czerwony tulipan świadczy o prawdziwej miłości, biały oznacza przebaczenie, a żółty radość.

Tulipany wiązanka
Jak widać, ile kwiatów, tyle znaczeń, a co więcej, również kolor może odgrywać istotną rolę w odczytaniu naszych intencji. Pamiętajmy jednak, aby wiązanka pasowała nie tylko do naszej osobowości i przekazu, ale również stanowiła jedną całość z suknią. Wspominałyśmy już o tym w jednym z wcześniejszych artykułów: Bukiet ślubny – 5 wskazówek jak dopasować bukiet ślubny do sukni. Dobre kwiaciarnie i dekoratorki pomogą Wam odpowiednio dobrać do siebie wszystkie elementy, abyście mogli w tym wyjątkowym dla Was dniu znaleźć „wspólny język” również z kwiatami😉.