Czy wesele w długi weekend to dobry pomysł? Plusy i minusy.
Stoisz przed wyborem daty ślubu? Zastanawiasz się czy uroczystość zaplanować tradycyjnie na sobotę? A może wybrać coraz bardziej popularny piątek? Jeszcze innym wariantem jest wesele w święto lub długi weekend! W dzisiejszym artykule rozważymy argumenty za i przeciw właśnie tej opcji!

W Polsce mamy kilka świąt z dniami wolnymi od pracy, które przy „pomyślnym ułożeniu kalendarza” można zamienić w długie weekendy. Są to oczywiście majówka, Boże Ciało, 15 sierpnia i 11 listopada. Nie dziwi fakt, że najczęściej wybierane z nich na przyjęcie, są terminy letnie. Ale czy wesele w długi weekend to w ogóle dobry pomysł?

Argumenty za:
  • Łatwiej znaleźć salę

Długi weekend nie jest bardzo popularnym terminem na wesele. W związku z tym na pewno łatwiej będzie znaleźć i zarezerwować odpowiednią salę. Szczególnie teraz, gdy są one często rezerwowane z nawet ponad dwuletnim wyprzedzeniem.

  • Więcej czasu na przygotowanie przed

Jeśli przyjęcie nie będzie odbywać się pierwszego dnia długiego weekendu, to będziemy mieć więcej czasu na przygotowania i dopięcie wszystkiego na ostatni guzik. Nie będzie trzeba brać dodatkowych dni z urlopu. A możecie być pewni, że dzień przed weselem jest najwięcej rzeczy do dopilnowania! Chyba że korzystacie z usług konsultanta ślubnego to pozostaje tylko relax 🙂

  • Dłuższy odpoczynek po

Z drugiej strony, jeśli uroczystość będzie się odbywać w pierwszym dniu długiego weekendu, to nie będziemy mieli dodatkowego dnia na przygotowania. Natomiast czasu na odpoczynek po imprezie będzie zdecydowanie więcej. A jeśli dni wolnych jest więcej, jak często bywa w weekend majowy, to może nawet uda się jeszcze gdzieś wyjechać.

  • Goście nie muszą brać urlopu

Wiele osób ma w pracy narzucony wolny długi weekend lub nawet jeśli nigdzie nie wyjeżdża, to bierze dzień urlopu jeśli święto jest blisko weekendu. W związku z tym nie będzie potrzeby, żeby goście tracili jeszcze jeden dodatkowy dzień na Waszą uroczystość.

  • Rocznica zawsze w dzień wolny

To jest może mniej istotny, ale bardzo przemawiający argument. Jeśli ślub weźmiemy w dzień ustawowo wolny od pracy, to nigdy nie będzie problemu ze świętowaniem rocznicy. Wtedy też zawsze będziemy mieć wolne! Co więcej łatwo będzie zapamiętać datę ślubu. Niejednego męża może to uchronić przed zaliczeniem wpadki związanej z zapomnieniem o rocznicy.

Argumenty przeciw:
  • Goście mogą mieć inne plany

Planując wesele w długi weekend, należy pamiętać o poinformowaniu o tym gości z dużym wyprzedzeniem. Ludzie często wyjeżdżają w tym czasie, a takie wyjazdy mogą organizować nawet kilka miesięcy wcześniej. Jeśli wyprzedzimy ich plany, unikniemy rozczarowań związanych z nieobecnością najbliższych.

  • Problem z dokupieniem/zorganizowaniem czegokolwiek w ostatniej chwili

Jeśli wesele ma być w dzień wolny od pracy, należy pamiętać, że wszystkie sklepy będą wtedy nieczynne. W związku z tym nie możemy sobie pozwolić na zapomnienie o czymkolwiek i wszystko musimy skrupulatnie zaplanować.

  • Ciężko znaleźć podwykonawców

O ile łatwiej w tych terminach znaleźć sale weselne, o tyle ciężej może być ze znalezieniem podwykonawców. Pamiętajmy że fotografowie, kamerzyści, fryzjerzy, kosmetyczki itp. są takimi samymi ludźmi jak my i też mogą chcieć odpocząć w długi weekend.

  • Wyższe ceny

W związku z mniejszą dostępnością podwykonawców w tych terminach, mogą oni podnosić ceny. Szczególne jeśli chcemy ich zatrudnić w dzień ustawowo wolny od pracy. Mogą wówczas zażądać nawet podwójnych stawek za wykonane usług.

Zatem warto czy nie warto organizować ślub i wesele w długi weekend?

Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jest to bardzo trudna decyzja. Znalazłyśmy podobną ilość argumentów za i przeciw. Może warto wziąć pod uwagę preferencje naszych gości. Czy są to osoby które np. wyjeżdżają na każdy długi weekend, bo to jedyny czas kiedy mogą wziąć wolne? Albo wręcz przeciwnie czy nie mamy wielu znajomych, którzy muszą iść do pracy, kiedy inni odpoczywają? Niemniej jednak decyzja należy do Pary Młodej, a zaproszeni goście powinni ją zaakceptować i zrobić wszystko, żeby dotrzeć na uroczystość!

A Wy zdecydowalibyście się na wesele w długi weekend czy uważacie, że nie jest to dobry pomysł?