Impreza andrzejkowa – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Andrzejki to jeden z ostatnich momentów w roku (oczywiście oprócz Sylwestra) na zorganizowanie hucznej imprezy. Święto to przypada na noc z 29 na 30 listopada, czyli w przeddzień imienin Andrzeja. Podobno właśnie wigilia Świętego Andrzeja jest najlepszym czasem na wróżby, gdyż magiczne siły są wtedy najmocniejsze, a to daje największe szanse na poznanie swojego przeznaczenia.

Trochę historii

Na początku tradycji chrześcijańskiej wierzono, że tego dnia na ziemię powracają duchy, które są w stanie odsłonić tajemnice przyszłości. Co ciekawe, kiedyś we wróżbach brały udział tylko niezamężne kobiety, aby dowiedzieć się czy czeka je rychłe zamążpójście. Ponadto, Święty Andrzej miał czuwać nad pannami na wydaniu i być ich największym powiernikiem. Wieki temu podchodzono do andrzejkowych wróżb bardzo poważnie. Obecnie są one traktowane z przymrużeniem oka i mogą w nich brać udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W dodatku bez znaczenia czy zamężni czy nie.

Dekoracje

Jeśli chodzi o wystrój pomieszczenia, w którym ma się odbyć impreza, to nie możemy zapomnieć o świecach. Są one podstawowym elementem dekoracji, a ich zadaniem jest stworzenie tajemniczego i nieco mrocznego nastroju. Również pozostałe elementy dekoracji, jak girlandy, powycinane gwiazdy i księżyce, powinny nawiązywać do tego magicznego klimatu. Oczywiście nie może zabraknąć stolika przygotowanego specjalnie do wróżb, na którym powinny znaleźć się szklana kula, karty i inne podobne gadżety.

Stroje

Ciekawym pomysłem będzie zaproponowanie, aby goście ubrali się tematycznie. Strój czarownicy albo wróżki? Czemu nie?! Jeśli natomiast nie uda się namówić wszystkich na przebranie, ustalcie chociaż jakąś konkretną kolorystykę lub akcent, typu różdżka czy szpiczasty kapelusz, żeby było magicznie i wyjątkowo.

Przekąski

Można przygotować przystawki jak na każdą inną imprezę. Nie powinno natomiast zabraknąć ciastek z wróżbą! Bez problemu zamówimy takie przez internet. Jeśli jednak ktoś ma ochotę i zdolności, może spróbować przygotować je samodzielnie z ciasta kruchego lub francuskiego. Z pewnością będzie to wspaniała niespodzianka dla przybyłych gości.

Andrzejkowe wróżby

Najbardziej popularne wróżby na andrzejki to:

• Lanie wosku
Zapalamy świecę i przez dziurkę od klucza lejemy wosk do miseczki z wodą. Kontakt rozgrzanego wosku z zimną wodą sprawia, że momentalnie on zastyga i tworzy ciekawy kształt. Po ostygnięciu, wyciągamy go z wody i podstawiając pod strumień światła, odczytujemy kształt cienia na ścianie. Symbolikę rozpoznanych figur znajdziemy w internecie. Nie będziemy się o niej rozpisywać, bo oczywiście kształtów mogą być miliony.

• Przekładanie butów
Ustawiamy buty wszystkich panien i przestawiamy jeden po drugim w kierunku drzwi. Osoba której but pierwszy przekroczy próg, pierwsza wyjdzie za mąż.

• Obieranie jabłka
Obieramy jabłko starając się aby skórka była jak najdłuższa. W momencie gdy dojdziemy do końca lub gdy skórka pęknie, przerzucamy ją przez lewe ramię. Utworzy ona kształt pierwszej litery imienia przyszłego partnera.

• Wróżenie z obrączki
Zawieszamy obrączkę na nitce lub sznureczku i trzymamy kciukiem i palcem wskazującym lewej dłoni. Następnie obserwujemy jej ruch. Jeśli będzie kręciła się w kółko oznacza to, że pierwszej doczekamy się córki. Jeśli będzie poruszać się jak wahadło, możemy spodziewać się syna. Czynność powtarzamy, żeby sprawdzić płeć kolejnych dzieci. Jeśli przy następnym razie obrączka nie będzie chciała się bujać, to znak, że doczekamy się tyle dzieci, ile było wcześniejszych prób.

Oczywiście wróżb i różnych pomysłów na andrzejkowy wieczór jest mnóstwo. W artykule opisałyśmy te najbardziej znane i tradycyjne. Koniecznie dajcie znać jak Wy spędzacie andrzejki i jakie są Wasze ulubione wróżby. I pamiętajcie, że zaraz po andrzejkach rozpoczyna się adwent, czyli czas refleksji i zadumy trwający aż do świąt Bożego Narodzenia. Chyba zatem warto potraktować je jako pretekst do spotkania ze znajomymi i wspólnej zabawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.