Jak zacząć przygotowania do ślubu i wesela? 10 najważniejszych kroków
On uklęknął. Ona powiedziała TAK! Upragniony pierścionek zaręczynowy jest już na palcu. Nawet pochwaliliście się rodzinie i znajomym, że zostaliście narzeczeństwem?! I nagle pojawia się lawina pytań o ślub i wesele! Nie pozostaje nic innego jak zacząć planować! I teraz to Wy zadajecie sobie pytanie?! Jak się za to zabrać? Od czego w ogóle zacząć? Pędzimy z poradą i mini instrukcją na temat pierwszych kroków w organizacji idealnej uroczystości!

  1. Data

Pierwsze co należy zrobić to ustalenie wstępnej daty uroczystości. Nie chodzi tu oczywiście o dokładny dzień. Bardziej o określenie roku i miesiąca. Będzie to miało kluczowe znaczenie przy kolejnych elementach organizacji.

  1. Liczba gości

Kolejny krok to ustalenie wstępnej liczby gości z każdej rodziny. Od tego może zależeć wybór sali weselnej, gdyż nie każda pomieści dużą liczbę osób. Z drugiej strony na ogromnej sali nie ma sensu robić małego wesela.

  1. Spotkanie rodziców

Dobrze jest zorganizować takie spotkanie, żeby uniknąć późniejszych nieporozumień oraz ustalić kto pokrywa jakie koszty. Jeśli oczywiście rodzice pomagają w finansowaniu wesela.

  1. Wstępny budżet

Kolejna ważna kwestia. W większości przypadków, budżet weselny jest ograniczony. Ustalmy na jakie mniej więcej koszty w danej kategorii (cena za talerzyk na sali, podwykonawcy, stroje itp.) możemy sobie pozwolić. Dokonamy tym sposobem pierwszej selekcji. A później pamiętajmy o kontrolowaniu ustalonego budżetu.

  1. Sala

Należy zarezerwować ją z minimum rocznym, a nawet dwuletnim wyprzedzeniem. Niestety letnie terminy w ładnych salach rozchodzą się jak świeże bułeczki, więc trzeba mieć to na uwadze.

  1. Kościół/Urząd Stanu Cywilnego

Nie musi być rezerwowany z aż tak dużym wyprzedzeniem jak sala. Natomiast jeśli zależy nam na konkretnej godzinie, to też dobrze zrobić to około rok wcześniej.

  1. Podwykonawcy

Dobremu fotografowi, kamerzyście czy zespołowi kalendarz zapełnia się bardzo szybko. Nie zwlekajmy zatem z decyzją dotyczącą wyboru podwykonawców i też zarezerwujmy ich około rok wcześniej.

  1. Dekoracja

Po wyborze sali powinna nam się pojawić koncepcja jej udekorowania oraz całej stylistyki uroczystości. Wybierz motyw przewodni, którego będziesz się trzymać w dekoracjach, zaproszeniach i pozostałych elementach. Skonsultuj również wykonanie wymarzonych ozdób z florystką i poproś o zarezerwowanie terminu.

  1. Suknia, garnitur i obrączki

Kreacja dla Panny Młodej powinna być wybrana około pół roku przez ślubem. Musi być wystarczająco dużo czasu na dokonanie wszelkich poprawek. Obrączki też dobrze zamówić w podobnym czasie. A garnitur około 3 miesiące wcześniej.

  1. Zaproszenia

Dobrze zacząć je wybierać pół roku wcześniej, a 3-4 miesiące przed terminem ślubu rozpocząć zapraszanie gości. Jeśli mamy ich dużo, może to trochę potrwać. Pamiętaj, że wszyscy goście powinni otrzymać zaproszenie minimum 2 miesiące prze datą uroczystości.

Sporo tego? Możecie sobie znacznie ułatwić całe to planowanie! Jak? Zatrudniając konsultanta ślubnego, który wyręczy Was w większości przygotowań i będzie czuwał nad ich prawidłowym przebiegiem. Naprawdę warto rozważyć taką opcję, żeby nie stresować się przez cały okres organizacji przyjęcia. I skupić się tylko na sobie i gościach w dniu ślubu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.