Kilka ciekawych pomysłów na spędzenie halloween

Halloween to dość kontrowersyjne święto obchodzone 31 października, czyli w wigilię Wszystkich Świętych. Podobnie jak kilka innych komercyjnych zwyczajów, przywędrowało do Polski kilkanaście lat temu ze Stanów Zjednoczonych. Jednakże wywodzi się ono prawdopodobnie z tradycji Celtów, którzy wierzyli, że tego dnia duchy zmarłych bliskich przybywają na ziemię w poszukiwaniu schronienia. Miały im towarzyszyć zloty czarownic z kotami. Aby wskazać drogę zmarłym i jednocześnie odstraszyć złe moce, palono ogniska, przebierano się i hałasowano.

Nikogo nie zamierzamy przekonywać do obchodzenia bądź nieobchodzenia halloween, gdyż to indywidualna kwestia każdego. Chciałybyśmy jednak pokazać kilka możliwości zabawy osobom, które zdecydują się świętować tego dnia.

Dynia to zdecydowany symbol halloween. Należy wydrążyć z niej miąższ, wyciąć oczy, nos i ust, a następnie włożyć do środka świeczkę. Powstanie w ten sposób oryginalny lampion. Wycinane miny zazwyczaj są straszne, ale tak naprawdę tylko nasza wyobraźnia i zdolności manualne ograniczają wygląd wystylizowanej przez nas dyni. Oczywiście obecnie w sklepach i internecie jest bardzo duży wybór sztucznych dyń i innych halloweenowych gadżetów, które stworzą odpowiedni wystrój i atmosferę.

Cukierek albo psikus to zabawa praktykowana głównie przez starsze dzieci w większych miastach. Polega ona na chodzeniu w przebraniach od drzwi do drzwi, pukaniu i proszeniu o słodycze. Jeśli dzieci nie dostaną smakołyków, wymyślają gospodarzom drobne psikusy.

Przebierane imprezy są coraz częściej organizowane w domach, ale także w klubach na mieście. Stroje powinny odstraszać. Do najczęściej wybieranych zalicza się wampiry, czarownice, duchy i potwory.

Pływające jabłko to jedna z zabaw, którą możemy zaproponować uczestnikom domówki. Polega na wyłowieniu z wanny jabłka bez użycia rąk. Jeśli jabłko nie zostanie uszkodzone, da to gwarancję szczęścia w nadchodzącym roku.

Na imprezie w domu nie może również zabraknąć tematycznych przekąsek. Paluchy czarownicy z kruchego ciasta z migdałowym pazurem, pająki z oliwek, mumie z parówek i ciasta francuskie? W internecie znajdziecie mnóstwo inspiracji na ‘upiorne’ przystawki.

Nocne maratony filmowe są organizowane w większości kin w całej Polsce. Miłośnicy horrorów mogą zazwyczaj zobaczyć  4 horrory, które trwają kilka godzin. Zatem do kina idą późnym wieczorem, a wychodzą nad ranem. Mniej wytrwałym widzom proponujemy zorganizowanie seansu domowego, który w każdej chwili można przerwać.

Jak widać istnieje wiele pomysłów na spędzenie halloweenowej nocy. Niektóre firmy z tej okazji organizują duże, przebierane imprezy integracyjne dla pracowników. Młodzi ludzie inicjują spotkania z przyjaciółmi albo cieszą się z samotnych seansów filmowych. Jest też wiele osób, które są zdecydowanymi przeciwnikami zabawy w przeddzień Wszystkich Świętych. A Wy co sądzicie na ten temat? Obchodzicie halloween czy nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.