Wizytówki na stołach – czy to dobry pomysł?

Odgórne przypisywanie miejsc gościom weselnym jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, choć dla niektórych nadal dość kontrowersyjnym. Dla wielu par jest to ślubny ‘must have’, podczas gdy dla innych to niepotrzebna strata czasu i kolejne wyzwanie weselne. Kiedy zatem stwierdzić, że winietki są konieczne, a kiedy zbyteczne? Jakie są plusy i minusy posiadania ich na naszych stołach?

Czym w ogóle są winietki weselne?

Są to karteczki z imieniem i nazwiskiem osoby zaproszonej na wesele, ustawionej przy określonym miejscu na stole w celu odgórnego przyporządkowania go danej osobie. Winietki mogą być częścią dekoracji dopasowaną do stylu i motywu całego przyjęcia, natomiast coraz częściej są również elementem prezentu dla gości jednocześnie spełniając te dwie funkcje.

Mocne strony
1. Brak wyścigu do stolików
Przygotowując winietki mamy pewność, że nie przytrafi nam się sytuacja, kiedy zamiast wznoszenia pierwszego toastu za zdrowie Pary Młodej, goście biegają nerwowo od miejsca do miejsca i rezerwują kolejne krzesła. Najczęściej robią to dla całej grupy przyjaciół, z którymi przyszli i chcą się bawić, co doprowadza do wielkiego chaosu i zamieszania. Nie jest to sytuacja komfortowa ani dla Pary Młodej, ani dla gości.

2. Brak pustych krzeseł i rozdzielenia par
Jeżeli goście sami decydują o swoim miejscu, często zdarza się, że zostawiają pojedyncze puste krzesła. Ostatecznie ktoś musi je zająć, ponieważ wesele jest organizowane na konkretną liczbę osób. Wtedy może się zdarzyć, że para, która przybyła na przyjęcie jako ostatnia, będzie musiała się rozdzielić co na pewno nie będzie dla nich przyjemną sytuacją.

3. Pewność, że będziemy otoczeni najbliższą rodziną i znajomymi
Oczywiste jest, że każdy gość chce być jak najbliżej Pary Młodej. Przez to niestety podczas rezerwacji miejsc patrzy tylko na własną wygodę i chęć znalezienia najlepszej perspektywy do śledzenia całego wydarzenia. Niestety zazwyczaj kończy się to sytuacją, kiedy Państwo Młodzi są otoczeni przez starsze ciocie i wujków, zamiast bawić się i cieszyć każdą chwilą z najbliższymi.

4. Ułatwiają komunikację między gośćmi
Winietki pomagają nam w przypadku, gdy siedzimy obok nieznanych nam osób. Wystarczy wtedy zerknąć na bilecik i wiemy, jak nazywa się nasz nowopoznany sąsiad czy sąsiadka.

5. Dodatkowa ozdoba stołu
Skomponowana stylistycznie z zaproszeniami i wystrojem sali winietka, stanowi nieodłączny element dekoracji i tworzy spójną całość. Od naszej pomysłowości i kreatywności zależy tylko czy ma pełnić ona funkcję samego nawigatora do danego miejsca czy może być dodatkiem do prezentu dla weselnych gości.

Słabe strony
1. Dodatkowy czas oraz koszt związany z wyborem, kupnem, a przede wszystkim rozplanowaniem rozsadzenia gości
Decydując się na winietki musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z ich kupnem, a co za tym idzie czas poświęcony na ich wybór czy dopracowanie listy nazwisk do wydruku. Jednak najbardziej czasochłonnym i stresującym zadaniem jest usadzenie gości, a im większe nasze przyjęcie weselne, tym zadanie jest trudniejsze.

Nasza rada:
• Jeżeli macie wątpliwości jak usadzić gości, można poprosić o pomoc samych zainteresowanych. O ile w przypadku najbliższych nie jest to problem, bo w końcu sami wiemy kto z kim najlepiej się dogaduje, o tyle z dalszą rodziną nie jest to takie proste. Nie bójmy się zatem skonsultować z nimi planu rozmieszczenia i dopracowania planu stołów.

2. Koncert życzeń
Przygotujcie się na masę telefonów w celu zbadania przez gości dokładnego miejsca, na którym są planowo rozsadzeni. Mało tego, większość z nich dzwoni i jasno mówi, kogo koło chciałby siedzieć, a z kim ma konflikt i kogo chciałby uniknąć przy stole.

3. Powinniście dobrze znać gości i ich preferencje
Jeżeli decyduje się na winietki, powinniście wiedzieć mniej więcej jakie relacje panują w dalszej rodzinie. Nie zawsze to co nam wydaje się słuszne, jest prawdziwe, dlatego lepiej skonsultować wszystkie wątpliwości z samymi zainteresowanymi, co niestety w przypadku wielkich przyjęć może by jeszcze bardziej czasochłonne.

4. Nie wszystkim przypadnie do gustu rozsadzenie gości
Zawsze znajdzie się osoba, która będzie niezadowolona ze swojego miejsca, ponieważ, np. nie została usadzona obok osoby, z która się najlepiej dogaduje, jej krzesło znajduje się przy zespole muzycznym, przez co jest jej za głośno, czy też siedzi przy kolumnie, która zasłania jej widok na Parę Młodą. Niestety na każdej sali istnieją niewygodne i mało komfortowe miejsca, które ostatecznie i tak ktoś musi zająć, niezależnie od tego czy zdecydujemy się na winietki czy nie.

5. Znajomość listy gości – osoby towarzyszące
Jeżeli nie znamy nazwiska osoby towarzyszącej naszego gościa, nie bójmy się zadzwonić do niego i zapytać o dane jego współtowarzysza. Jeżeli natomiast w momencie zamawiania przez nas winietek nie będzie to nadal wiadome, możemy podejść do tematu z humorem opisując taką winietkę tekstem, np.” Przystojny kompan Oli”, zamiast wpisania ”Osoba Towarzysząca”. Będzie to bardziej spersonalizowane i na pewno oryginalne.

Jak widać argumenty za i przeciw się równoważą w naszym rankingu. My jednak zdecydowanie stawiamy na winietki! Dzięki nim wesele wygląda bardziej elegancko i dopełnia wrażenie dopiętego na ostatni guzik. Natomiast niezależnie od tego jakiego Wy dokonacie wyboru, pamiętajcie, że to Wy jako Młodzi jesteście organizatorami wesela i macie prawo robić je według własnych upodobań i scenariusza i to Wam ma być wygodnie i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.