Zespół, dj czy wodzirej – jaką oprawę muzyczną wybrać na przyjęcie weselne?

Oprawa muzyczna to jeden z najistotniejszych aspektów organizacji przyjęcia weselnego. Zaraz po zarezerwowaniu terminu w urzędzie lub kościele oraz sali, powinniśmy zająć się wyborem zespołu, dj-a lub wodzireja. W dużej mierze od tej decyzji zależy jak będą bawili się nasi goście i na jak długo zapamiętają naszą imprezę.

Dylemat, którą opcję wybrać jest ogromny, bo wiąże się z odpowiedzialnością za powodzenie przyjęcia bądź nie. Każda z wymienionych możliwości ma swoje plusy i minusy. Na co należy zwrócić uwagę podejmując decyzję?

Wiek, gust muzyczny i ilość zaproszonych gości – Oczywiście najważniejsze, żeby wesele podobało się Państwu Młodym. Jednakże będą oni zapewne najbardziej zadowoleni, jeśli ich goście będą się dobrze bawić. W związku z tym,  przy wyborze repertuaru muzycznego, należy wziąć pod uwagę preferencję weselników. Dobrze znamy większość zaproszonej rodziny i znajomych, gdyż bawiliśmy się razem już na niejednym przyjęciu, zatem wiemy przy jakich piosenkach rwą się do tańca, a przy jakich zalegają za stołami. Często starsze pokolenie: rodzice, dziadkowie, ciocie, wujkowie nie wyobrażają sobie wesela bez zespołu. Młodzi ludzie są z pewnością bardziej skłonni do zabawy przy nowoczesnej muzyce w oryginalnej wersji. Dj-owi może być też ciężej niż zespołowi zapanować nad większą liczbą gości.

Wielkość sali weselnej i miejsca dla muzyków – Im mniejsza sala, tym trudniej wygospodarować miejsce dla kilkuosobowego zespołu, w którym każdy członek używa jednego lub kilku instrumentów. Dj potrzebuje z pewnością mniej miejsca. Dobrze jest też wcześniej zorientować się co z akustyką na sali, gdyż w wysokich pomieszczeniach może być z tym problem. A wówczas, ani sprawdzony zespół, ani profesjonalny dj nie zaprezentuje w pełni swoich możliwości.

Koszty – Wiadomo, że wesele nie jest tanią inwestycją i należy liczyć się z wieloma wydatkami podczas jego organizacji. Zapewne wynajęcie zespołu muzycznego będzie droższą opcją niż dj-a. Jednakże jeśli jesteśmy przekonani, że nasi goście lepiej będą bawili się z zespołem, chyba nie ma sensu sugerować się zaoszczędzeniem kilkuset złotych. Natomiast różnice w wynagrodzeniu poszczególnych zespołów lub dj-ów mogą być znaczące, zatem dobrze zrobić wcześniej rozeznanie. Może uda się wynegocjować lepszą cenę lub godzinę grania gratis. Do kosztów wynajęcie zespołu czy dj-a należy również doliczyć wyżywienie, które standardowo powinniśmy zapewnić, a często także nocleg.

Zatem co wybrać: zespół, dj-a czy może wodzireja?

Zespół – To zazwyczaj cztery lub pięć osób (chociaż może być więcej albo mniej), które grają na instrumentach i śpiewają na żywo. To rozwiązanie ma zarówno wielu zwolenników jak i przeciwników. Jedni nie wyobrażają sobie wesela bez kapeli, bo uważają, że muzyki z płyt słucha się na co dzień, a dopiero ta śpiewana na żywo tworzy prawdziwy weselny klimat. Również piosenki biesiadne, śpiewane za stołami na większości wesel ciężko wyobrazić sobie puszczane z płyty. Biesiada to biesiada, musi być śpiewana na żywo, podobnie jak „Sto lat”. Drudzy zaś twierdzą, że zespoły często fałszują, puszczają muzykę z playbacku i mają ograniczony repertuar nierzadko sprowadzający się głównie do piosenek disco polo. Z pewnością również koszt wynajęcia zespołu jest znacznie wyższy niż dj-a czy wodzireja, gdyż zespół liczy więcej osób, a każda musi otrzymać swoje wynagrodzenie.

Dj – Osoba odtwarzająca muzykę z płyt lub komputera. Niewątpliwą zaletą jest tak naprawdę niczym nieograniczony repertuar muzyczny. W przeciwieństwie do zespołu, który zazwyczaj ma przygotowane maksymalnie kilkaset utworów, dj może puścić niemalże każdą piosenkę. Nawet piosenki na specjalne życzenie gości nie powinny stanowić dla niego najmniejszego problemu. Jednakże dj może się nie sprawdzić, gdy trzeba będzie rozruszać gości i zachęcić ich do wspólnej zabawy, gdyż z reguły zajmuje się on tylko puszczaniem muzyki. Może mieć również problem z poprowadzeniem tradycyjnych oczepin lub zabaw.

I tu naprzeciw wychodzi wodzirej, czyli osoba, która jest na weselu właśnie po to, żeby sprawić, aby goście nie chcieli zejść z parkietu. Inicjuje on różnego rodzaju zabawy mające na celu integrację weselników. Jest doskonałym dopełnieniem zespołu lub dj-a. Warto zatem przy wyborze wziąć pod uwagę opcję połączenia usługi wodzireja, który rozbawi gości z dj-em lub zespołem, którzy zajmą się stroną muzyczną. Dobrze dobrany duet powinien się idealnie dopełniać. Jednak przy wyborze weźmy pod uwagę przede wszystkim preferencje i gust muzyczny nasz oraz naszych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.