Ślub i wesele nie w sobotę – czy to dobry pomysł? – Ślubne SOS w koronie 10/22
Z powodu pandemii koronawirusa wiele tegorocznych Par Młodych zostało zmuszonych do przełożenia swoich ślubów i wesel na późniejsze terminy. Niestety, jak wiadomo, tego typu uroczystości są najczęściej organizowane w soboty. W związku z tym może być ciężko znaleźć wolny weekend jeszcze w tym sezonie. A gdyby tak zorganizować ślub i wesele w inny dzień tygodnia?

Plusy ślubu i wesela w inny dzień niż sobota
  • Większa dostępność sal weselnych

Wiele sal weselnych terminy sobotnie w wysokim sezonie (kwiecień – wrzesień) ma rezerwowane z minimum dwuletnim wyprzedzeniem. Pozostałe dni tygodnia zazwyczaj wystarczy zaklepać zaledwie kilka miesięcy, a czasem nawet tygodni, wcześniej.

  • Większa dostępność terminów w kościołach i urzędach

Zdecydowanie łatwiej będzie również ze znalezieniem wolnego terminu na ślub w urzędzie czy kościele. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że nie będzie kolejnej uroczystości zaraz po naszej, co często ma miejsce w przypadku ślubów sobotnich. W związku z tym nie będziemy musieli pospieszać gości chociażby ze składaniem życzeń. Zdążymy też zrobić zdjęcie grupowe przed kościołem czy urzędem.

  • Większa dostępność podwykonawców

Podobnie jak z salą oraz kościołem i urzędem, na uroczystości w dni powszednie i niedziele, będziemy mieli większy wybór podwykonawców. Fotograf, kamerzysta, kosmetyczka czy dekoratorka z pewnością szybciej znajdą dla nas czas w inny dzień niż sobota.

  • Zniżki

Oprócz tego, że w środku tygodnia i niedzielę łatwiej dogadamy się co do terminu z wieloma podwykonawcami, to z pewnością możemy też liczyć na specjalne rabaty. Jeśli od każdego uzyskamy chociażby kilkaset złotych zniżki i zsumujemy wszystkie, to może się okazać, że wesele będzie kosztowało nas nawet kilka tysięcy mniej niż takie samo zorganizowane w sobotę.

Minusy ślubu i wesela w inny dzień niż sobota
  • Goście weselni muszą brać urlop

Niestety musimy liczyć się z tym, że wesele w środku tygodnia, może sprawić niemały problem wielu gościom. Będą oni zmuszeni do wzięcia dnia, albo nawet dwóch dni, wolnego w pracy. Jeśli na wesele zapraszamy dzieci, to one być może będą musiały opuścić szkołę, co może nie spodobać się rodzicom. A jeśli wesele jest bez dzieci, to w środku tygodnia, może być ciężej znaleźć opiekę dla maluchów, niż w weekend. Pamiętajmy w takiej sytuacji, żeby poinformować gości o planowanym terminie wesela z dużym wyprzedzeniem, żeby spokojnie mogli zaplanować urlop oraz opiekuna dla dzieci.

  • Brak możliwości organizacji poprawin

Jeśli wesele jest organizowane np. w piątek, to bardzo prawdopodobne, że właściciel sali nie będzie chciał zrobić poprawin, gdyż w sobotę będzie już następne wesele. Dopytajmy o to wcześniej.

  • Niektórzy usługodawcy mogą nie chcieć pracować w tygodniu

Jeśli mamy upatrzonych konkretnych podwykonawców, na których bardzo nam zależy, to powinniśmy się upewnić czy nie pracują oni na weselach tylko weekendowo. Niektórzy fotografowie, kamerzyści czy zespoły traktują wesela jako dodatkowe zajęcie na weekendy, a w tygodniu pracują normalnie na etacie.

  • Krótsze wesele

Część gości być może nie będzie mogła lub chciała wziąć dnia wolnego po weselu. W związku z tym wcześniej opuszczą weselę. Z drugiej strony, jeśli impreza będzie w sobotę, to najprawdopodobniej też znajdą się osoby, które wyjdą przed północą lub tuż po niej. Także chyba nie warto się tym sugerować.

Jak zatem widzicie, ślub i wesele nie w sobotę, ma zarówno wiele plusów jak i minusów. Należy zatem zastanowić się, które aspekty są dla nas kluczowe, a w przypadku których niedogodności, możemy iść na ustępstwa. Warto też podpytać najważniejszych gości czy impreza w środku tygodnia nie będzie dla nich problemem. Z drugiej strony, jeśli komuś naprawdę będzie zależało, żeby świętować z nami najważniejszy dzień naszego życia, to z pewnością znajdzie sposób by to zrobić. Bez względu na to czy będzie to sobota czy jakikolwiek inny dzień tygodnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.