Ślub kościelny według nowych zasad
Po prawie 3 miesiącach zablokowania branży ślubnej, nareszcie, od 6 czerwca wraca możliwość organizacji imprez rodzinnych, w tym ślubów i wesel. Ci z Was, którzy chwilowo porzucili nadzieję na zawarcie związku małżeńskiego, ponownie mogą wrócić do planowania najpiękniejszego dnia swojego życia. Jednak czy pamiętacie o tym, że ślub kościelny będzie odbywał się na nowych zasadach od 1 czerwca 2020 roku? Co się zmieniło i o czym należy pamiętać? Przeczytajcie poniższy artykuł i bądźcie gotowi na nowe zasady ślubu kościelnego.

Po prawie 30 latach, nastąpiły zmiany w prawie kanonicznym, wprowadzone przez Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzeniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z Narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Ale czego dokładnie dotyczą przepisy i co oznaczają w praktyce? Przede wszystkim to, że zawarcie małżeństwa w kościele będzie trudniejsze.

  • Nowe przepisy kościelne głównie wprowadzają zmiany w przeprowadzaniu rozmów księży z Narzeczonymi przed wydaniem zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego. Zadaniem kościoła jest weryfikacja intencji Narzeczonych poprzez rozmowę i zadawanie im pytań, by mieć pewność, że sakrament będzie zawarty ważnie i godziwie.
  • Już podczas pierwszego spotkania z duszpasterzem kancelarii parafialnej, spodziewajcie się masy dokumentów do wypełnienia. Te formalności, jak twierdzi Kościół, mają być dialogiem księdza i przyszłych małżonków, a także jak najlepiej przygotować ich do sakramentu i sprawdzić, czy związek będzie „zgodny, szczęśliwy i trwały”.
  • Będzie to weryfikowane poprzez nowe, bardziej wnikliwie pytania księdza do Narzeczonych.
  • Nie wystarczy, tak jak do tej pory, odpowiadać na większość z nich twierdząco lub przecząco. Wymagane jest podanie szczegółowych informacji, które następnie ksiądz musi zawrzeć w protokole.
  • Możecie spodziewać się pytań o dane osobowe, zdrowie w aspekcie seksualnym czy szczegóły intymne z Waszego życia (również mogą się pojawić pytania o poprzednich partnerów), które mają na celu zapobiec zakłóceniu relacji małżeńskich w przyszłości.
  • Rozmowy z księdzem będą przeprowadzone osobno, co ma sprzyjać szczerości odpowiedzi.
  • Miejscem zaślubin może być jedynie parafia jednego z narzeczonych, przy czym naszą nową parafią staje się już po miesiącu ta, w obrębie której zamieszkaliśmy. Oznacza to, że jeżeli pracujemy i mieszkamy z dala od naszego rodzinnego domu i trwa to dłużej niż miesiąc, rodzinna parafia przestaje po tym czasie być naszą. Jeżeli jednak zależy Wam na wzięciu ślubu w rodzinnych stronach, musicie postarać się o pozwolenie proboszcza lub ordynariusza wybranego miejsca i przedstawić ku temu „słuszne powody”.
  • Dokument przypomina również, że małżeństwo sakramentalne powinno być zawierane w kościele lub kaplicy.
  • Sugeruje także, by podczas katechezy przedmałżeńskiej ksiądz wytłumaczył Narzeczonym znaczenie gestów oraz tekstów liturgicznych.
  • Dekret zawiera także przepisy dotyczące zebrania i zweryfikowania wymaganych dokumentów. Dołączono również do niego wzory pism i formularzy przydatnych w procedurze przygotowania do małżeństwa.

W liczącym 76 stron dokumencie, znajdziemy również wzmiankę o braku zgody na zawarcie sakramentu małżeństwa, co zostaje umieszczone w protokole. Oznacza to, że idąc do innej parafii, Młodzi również mogą tej zgody nie uzyskać. Kto zatem nie dostanie pozwolenia na ślub kościelny?

  • „Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem” – chodzi tutaj o stan zdrowia narzeczonych, czy ukrywają swojej niezdolności fizycznej (impotencji) do odbycia stosunku małżeńskiego.
  • Osoby ukrywające bezpłodność przez partnerem.
  • Osoby, które nie wykażą chęci posiadania potomstwa.
  • Osoby, które rozważają możliwość separacji w przyszłości.
  • Osoby planujące zawrzeć małżeństwo mieszane, czyli „zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami”, wyjątkiem jest sytuacja, w której narzeczeni otrzymają zgodę od ordynariusza miejsca.
  • Osoby po zmianie płci.

Cały dokument możecie znaleźć na stronie Episkopatu.

Celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej i dokładnym sprawdzeniu czy intencje zawarcia małżeństwa „są zgodne z Bożym zamysłem i ustanowieniem, a konsens małżeński będzie wolny od wad”. Przede wszystkim chodzi o lepsze przygotowanie kandydatów do zawarcia małżeństwa, które w Kościele jest sakramentem, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości rozpadów małżeństw zawieranych przed Bogiem.

1 Komentarz

  • Karolina Posted 29 maja 2020 15:15

    Nie dosyć, że koronawirus utrudnił plany weselne, to jeszcze robi to kościół. Dzięki za ten artykuł, bo już wiemy z narzerzonym czego się spodziewać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie widoczny. Pola zaznaczone * są wymagane.